+48 22 487 12 23 biuro@wydajni.pl

Content marketing – jak zwiększyć zyski w firmie?

  • Chciałbyś zwiększyć sprzedaż swoich produktów lub oferowanych usług?

  • Czy wiesz, jak publikowanie wartościowych treści może wpłynąć na wizerunek twojej marki

Z pewnością słyszałeś powiedzenie: reklama dźwignią handlu. Jest to od dawna znane przekonanie wśród osób związanych z biznesem. Jednak realia zaczynają się dynamicznie zmieniać. Kiedyś reklama była podstawowym sposobem dotarcia do klientów. Dziś potencjalni nabywcy, zasypywani ogromną jej ilością ze wszystkich stron, stają się wobec niej obojętni, a nawet zniechęceni. Wolą kupować produkty ze sprawdzonych i zaufanych źródeł. Skutkuje to tym, że wielu użytkowników internetu blokuje występowanie reklam lub usuwa spam mailowy zanim wyświetli wiadomość. Tu właśnie pojawia się miejsce dla content marketingu, który odpowiada na potrzeby dzisiejszych konsumentów. Czytając nasz artykuł dowiesz się, co to jest content marketing, jak zwiększyć zyski w firmie. Poza tym odpowiemy na pytanie, jaką rolę pełni content marketing w sprzedaży i jak może wpłynąć na wizerunek twojej firmy.

AdSense

Content marketing – co to znaczy?

Content marketing, inaczej marketing treści to jedna ze strategii promocji, która ma na celu zainteresowanie potencjalnego odbiorcę. Jest to zespół działań skoncentrowanych na tworzeniu wartościowych treści oraz ich upowszechnianie odpowiednio dobranymi kanałami komunikacji.

Content marketing to przygotowanie treści, które zainteresują potencjalnych klientów danym produktem i wybór sposobu dostarczenia im tych treści.

Założeniem content marketingu jest to, że tworzone treści publikowane w sieci zostaną odnalezione przez potencjalnych ich odbiorców. Osoba zajmująca się content marketingiem skupia się więc na pisaniu ciekawych wpisów lub całych artykułów, które będą atrakcyjne dla czytelników. Spowodują też zainteresowanie danymi produktami lub oferowanymi usługami oraz pozwolą budować pozycję eksperta we własnej dziedzinie. W ten sposób można również przedstawić filozofię, jaką kieruje się firma, która dla wielu klientów nie pozostaje bez znaczenia i może stanowić ważny element w podejmowaniu decyzji zakupowej. Content marketing opiera się na jednostronnym przekazie rzetelnych informacji, skierowanym na budowanie długotrwałych i stabilnych relacji z klientem.

Formy content marketingu mogą przybrać najróżniejszą postać. Te najczęściej spotykane w internecie to:

  • artykuły sponsorowane
  • artykułyeksperckie
  • poradniki
  • blogi firmowe
  • webinary,
  • e-booki
  • filmy wideo
  • infografiki

Szersze rozumienie content marketingu pozwala uwzględnić materiały, które nie są publikowane w sieci. Można do nich zaliczyć przykładowo treści zawarte na ulotkach, banerach, katalogach,, folderach, gazetkach oraz artykuły w prasie branżowej.

Jakie są cele content marketingu?

Popularność blogów i poradników wzrasta. Poprzez regularne wpisy wiele firm promuje swoje produkty czy usługi docierając do nowych klientów. Publikowane treści pozwolą czytelnikowi zapoznać się z nowinkami i ciekawostkami z branży, a także mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakupie. Ponadto publikowane artykuły pozwalają na nawiązanie kontaktu z potencjalnym klientem. Kontakt ten opiera się na budowaniu zaufania i kształtowaniu pozytywnego wizerunku firmy i pozycji eksperta w danej branży.

Obecni klienci chcą dobrze poznać produkt zanim zdecydują się na jego zakup. Dostarczanie im rzetelnych informacji sprawia, że twoja firma jest lepiej postrzegana na tle innych. Prawdopodobieństwo, że wybiorą właśnie twoją ofertę rośnie, gdyż odbiorcy widzą cię jako eksperta w swojej dziedzinie, mają okazję zapoznać się z twoją zdobytą wiedzą i doświadczeniem, co sprawia, że stajesz się dla nich godny zaufania.

Content marketing czy reklama?

Content marketing różni się od tradycyjnej reklamy tym, że opiera się na powolnym, systematycznym i trwałym budowaniu relacji z klientami.Kształtuje przywiązanie do marki i jest nastawiony na to, by klienci dokonywali zakupu w sposób świadomy. Natomiast tradycyjna reklama internetowa ma za zadanie dotrzeć do jak największej grupy odbiorców i nakłonić ich do spontanicznej decyzji zakupowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak budować relacje z klientami i zwiększyć sprzedaż przeczytaj ten artykuł.

Co więc wybrać, szybką reklamę czy content marketing i systematyczne budowanie zaufania do marki? Odpowiedź jest oczywista. Content marketing jest w perspektywie czasu bardziej skuteczny i przynosi większe zyski rozłożone w czasie. Są bardziej stabilne, gdyż opierają się na zaufaniu i świadomym wyborze klienta, a nie na jego chwilowej emocji, pod wpływem której podjął decyzję zakupową.

Kolejnym zadaniem tworzonych i publikowanych treści jest również pozycjonowanie strony internetowej i budowanie jej widoczności w wyszukiwarce Google. Content marketing pomaga we wdrożeniu SEO a ciekawe i przydatne dla użytkowników informacje są w naturalny sposób udostępniane i przekazywane innym. Ponadto publikowane artykuły zawierają w sobie frazy kluczowe, które są istotne w pozycjonowaniu strony internetowej.

Jak to się dzieje?

Algorytmy wyszukiwarki Google promują wysokiej jakości i unikatowe treści. Regularnie aktualizując swojego bloga, prowadzonego pod domeną swojej strony internetowej systematycznie poprawiasz jej pozycje w Google.

Content marketing a wizerunek w sieci

Strona internetowa to główne miejsce, gdzie prezentujesz swoją firmę i własną ofertę. Powinna być jasna i przejrzysta dla użytkownika. Jest to miejsce, w którym można nawiązać z tobą kontakt i współpracę. Aby tak się stało, osoba ją odwiedzająca musi przekonać się do twojej firmy, nabrać do niej zaufania.

Content marketing – jak zwiększyć zyski w firmie? Ciekawe i wartościowe treści przyciągają uwagę internautów i zachęcają do odwiedzenia witryny internetowej. Działania z zakresu content marketingu pozwalają uzyskać zdecydowanie wyższy ruch na stronie. Im więcej odwiedzających, tym więcej osób będzie mogło zapoznać się z twoją ofertą, co przekłada się na liczbę wysyłanych zapytań i zamówień.

Podsumowując, generowanie sprzedaży to istotny cel działań content marketingu, jednak nie jedyny. Nawiązywanie trwałych relacji z klientami, kształtowanie pozycji eksperta i budowanie zaufania do marki to osiągnięcia, na które pozwalają działania z zakresu content marketingu. Oprócz tego regularna publikacja artykułów i aktualizacja strony internetowej umożliwia jej pozycjonowanie w wyszukiwarce internetowej, co jest bardzo ważne w procesie pozyskiwania nowych klientów. Tworzenie wartościowych treści, które dostarczają ważnych informacji odbiorcom, to doskonały sposób na promocje produktu czy usług oraz pozyskanie zaufania do marki.

AdSense

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *