+48 22 487 12 23 biuro@wydajni.pl

Jak budować pozytywne relacje z klientami i zwiększyć sprzedaż?

  • Jak poprawiać wyniki sprzedaży dzięki odpowiednim relacjom z klientem?

  • Budowanie relacji z klientem – jak to zrobić?

Rzeczywistość w świecie biznesowym nieustannie się zmienia. Proces sprzedaży i pozyskiwania nowych klientów jest nieco inny, niż wcześniej. Jedną z przyczyn tych zmian jest m.in. postęp technologiczny i w związku z tym rozwój metod marketingowych. Największa jednak zmiana dostrzegalna jest w podejściu konsumentów. Aby móc nadal zdobywać ich zaufanie i zwiększać swoją sprzedaż kluczowe jest zrozumienie sposobu myślenia potencjalnego klienta i jego potrzeb. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego budowanie relacji z klientami jest tak ważne i jak wpływa na sprzedaż.

Obecny konsument poszukuje informacji, które pomogą rozwiązać mu dany problem. Ty jako świadomy sprzedawca wychodzisz jemu naprzeciw. Dostarczasz rzetelną wiedzę a zapewniając mu korzyści jakich oczekuje pomagasz w skutecznym rozwiązaniu zaistniałego problemu. W ten sposób stajesz się w jego oczach wiarygodny.

Dzisiejsze relacje z klientami są oparte na szczerości i wzajemnym zaufaniu, dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie sprzedającego. Mnogość źródeł i dostępnych informacji może powodować zagubienie wśród klientów. Tu pojawia się rola dla ciebie.

Z poniższego artykułu dowiesz się, z jakimi wyzwaniami musi zmierzyć się obecny przedsiębiorca i na co powinien zwrócić uwagę budując relacje z klientami, które są tak ważne w procesie sprzedaży.

AdSense

Budowanie relacji z klientami – co jest najważniejsze?

Zgodnie z obecnymi trendami sprzedaż powinna opierać się na trwałej, wartościowej oraz pozytywnej relacji z klientem. Istotne jest także utrzymywanie tego kontaktu już po dokonaniu przez niego zakupu. Takie działania pomogą w budowaniu zaufania oraz umacnianiu tych relacji. Co istotne, im wyższy poziom zaufania do sprzedawcy, tym wyższy poziom sprzedaży.

Lojalność klienta wobec marki również odgrywa ważną rolę w sprzedaży. Budowanie jej to długotrwały i złożony proces. Chodzi w nim o to, by klient utrzymywał poczucie przywiązania do danej marki i stałe zainteresowanie ofertą. W tym przypadku należy skupić się nie tylko na pozyskiwaniu chwilowej uwagi przypadkowego konsumenta, ale na kształtowaniu zaufania i lojalności klienta.

Wdrażając strategie marketingowe pomyśl, co pomoże ci w zbudowaniu pozytywnej i wartościowej relacji z klientem oraz jak umacniać jego poczucie zaufania i lojalności do twojej marki. Innymi słowy musisz przekonać go, że jesteś godny zaufania i twoja oferta zapewni najwięcej korzyści spośród innych podobnych na rynku. Budowanie relacji z klientami to długotrwały proces, ale zdecydowanie warto go wdrożyć.

Podstawowym elementem skutecznie prowadzonego biznesu jest budowanie wartościowych i pozytywnych relacji z klientem.

Skuteczne pozyskiwanie nowych klientów – wskazówki

Każdy, kto zajmuje się sprzedażą wie, że poszukiwanie klientów to ważna kwestia. Jak już wspomnieliśmy, nie chodzi o to, by nawiązywać kontakt z każdym przypadkowym konsumentem. Ważne, by dotrzeć z ofertą do kluczowych osób, które stanowią twoją grupę docelową i jednocześnie są odpowiedzialni za podejmowanie decyzji zakupowych. Prowadzenie działań marketingowych bez określonego planu i kierunku nie przynosi pozytywnych rezultatów.

Obecność w mediach społecznościowych, aktywność na profesjonalnych grupach dyskusyjnych i wiele innych współczesnych źródeł przekazu informacji daje mnóstwo możliwości dla biznesu. Im więcej kanałów komunikacji, z których będziesz korzystać, tym większa szansa, że trafisz z ofertą do swoich odbiorców, którzy zdecydują się na zakup. Musisz jednak pamiętać, że należy dobrze zidentyfikować grupę potencjalnych klientów. Poza tym należy poznać ich potrzeby i oczekiwania oraz wybrać takie źródła przekazu informacji, by docierać do nich z odpowiednio skrojoną ofertą. Oznacza to, że należy przeznaczyć pewien czas i wysiłek na poznanie potencjalnych klientów i odnalezienie miejsc, w których przebywają i poszukują ważnych dla siebie informacji.

Niewątpliwie internet ułatwia nawiązywanie kontaktów z klientami o największym potencjale sprzedażowym lub nawiązanie relacji z osobami decyzyjnymi w danej firmie. Prowadząc profil na platformie skupiającej profesjonalistów z różnych dziedzin, czyli LinkedIn można dotrzeć i zdobyć zaufanie klientów. Serwis umożliwia korzystanie z takich funkcji jak: przeglądanie list kontaktów znajomych, podpowiada znajomości, dzięki którym możesz stale i regularnie poszerzać swoje kontakty. O tym, dlaczego warto założyć konto na LinkedIn można przeczytać tutaj.

Zwróć uwagę klientów na twoją ofertę

Dzisiejsi konsumenci są bardziej wymagający niż dawniej. Obecny natłok informacji może spowodować, że twoja oferta przejdzie bez echa. Niezmiernie trudno jest przebić się i zwrócić uwagę na tle wielu innych informacji, przykuć uwagę odbiorcy na dłużej i uzyskać reakcję z jego strony.

Podstawowym elementem skutecznie prowadzonego biznesu jest budowanie wartościowych i pozytywnych relacji z klientem. Zastosowanie obecnych narzędzi reklamowych może okazać się, że to jednak zbyt mało. Znając dobrze swoją grupę docelową i potencjalnych klientów, należy wykorzystać te informacje jeszcze przed nawiązaniem z nim kontaktu. Można go zainicjować za pośrednictwem poczty elektronicznej, rozmowy telefonicznej lub osobistego spotkania.

W poznawaniu i rozpoznawaniu potrzeb odbiorców, do których kierujesz ofertę, może znacząco pomóc ci regularny monitoring ich aktywności w mediach społecznościowych. Poruszane przez nich tematy i udostępniane informacje mogą dać tobie wiele cennych wskazówek. W ten sposób łatwiej rozpoznasz ich problemy i trudności z jakimi borykają się na co dzień. Znajdując skuteczne dla nich rozwiązania zdobywasz ich zaufanie a dopasowując swoją ofertę dajesz im to, czego aktualnie potrzebują. Warto jednak unikać takich sytuacji, w których przedstawiasz szczegóły swojej oferty osobie, która nie jest nią zainteresowana lub nie jest gotowa na zapoznanie się z nią w danym momencie. To nie pomaga w budowaniu wzajemnych pozytywnych relacji, a raczej może wzbudzić w nim niechęć. Należy więc wyczuć odpowiedni moment, w którym potencjalny klient chce poznać twoją ofertę.

Budowanie zaufania wśród klientów

Konsumenci w podejmowaniu decyzji zakupowej niekoniecznie chcą być zdani wyłącznie na siebie i własną opinię. Mimo, że nie zawsze otrzymują niezbędne do podjęcia tej decyzji informacje, to jednak nadal chętnie zwracają się do sprzedawców o specjalistyczną poradę i pomoc. Tu pojawia się twoja rola. Przedstawiając rzetelne informacje, które pomogą mu rozwiązać problem, stajesz się w jego oczach wiarygodny i godny zaufania. W ten sposób podejmując decyzję zakupową może wybrać twoją ofertę.

Wnioski końcowe

Podsumowując, znając problemy, aktualne potrzeby i oczekiwania swoich klientów, możesz jeszcze lepiej dopasować ofertę. Utrzymując z nim kontakt po dokonaniu zakupu dajesz odczuć, że nie są ci obojętne jego dalsze losy. Ważne natomiast jest jego zadowolenie i odpowiednie zaspokojenie potrzeb.

Koncepcja współczesnej skutecznej sprzedaży skupia się na kliencie i relacji z nim a nie wyłącznie na określonych jej wynikach. Mając dostęp do informacji na temat swoich potencjalnych klientów, możesz dopasowywać swoją ofertę w ten sposób, by odpowiednio trafiała w ich potrzeby i gusta. O tym jak budować relacje z klientami można też przeczytać w artykule Budowanie relacji z klientem. 13 dobrych praktyk.

AdSense

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *