+48 22 487 12 23 biuro@wydajni.pl

Monitoring internetu – informacje o marce kluczem do rozwoju biznesu. Poznaj 4 powody, dlaczego warto wiedzieć, co o Tobie mówią w sieci?

 • Jesteś ciekaw, co aktualnie słychać w twojej branży?

 • Chciałbyś obserwować i kontrolować w sieci komentarze i opinie na twój temat?

Niezależnie od rozmiaru firmy i specyfiki jej usług, możesz stosować monitoring internetu, w tym opinie na swój temat. W dobie rozwoju internetu to portale informacyjne zastępują tradycyjną papierową prasę i stanowią źródło głównych informacji. Codzienne posty na Facebooku czy Twitterze są obserwowane przez wielu użytkowników. Wiedza na temat branży, konkurencji i klientów jest tak naprawdę niezbędna, by móc osiągnąć rzeczywisty sukces.

Różnorodność internetowych kanałów daje możliwość bardzo szybkiego rozpowszechniania informacji, swobodnej wymiany opinii oraz komentowania. Z drugiej jednak strony niesie to pewne zagrożenie, gdyż nieprawdziwe informacje czy niepochlebne opinie są udostępniane w równie szybkim tempie. Szczególnie w biznesie nie można przejść obok nich obojętnie i ważne jest, by nieustannie dbać o właściwy wizerunek marki. Należy pamiętać, że znacząca część potencjalnych klientów poszukuje informacji na temat danej marki właśnie w internecie i mogą one stanowić główny wyznacznik podjętej decyzji zakupowej.

Czytając artykuł dowiesz się:

 • Na czym polega monitoring internetu?
 • Dlaczego warto śledzić komentarze i opinie na temat swojej firmy?
 • Co możesz osiągnąć prowadząc monitoring mediów?

AdSense

Monitoring internetu – co to takiego?

Monitoring mediów polega na śledzeniu informacji pojawiających się w sieci, związanych z twoją branżą. Pozwala obserwować, jakie konkretne informacje pojawiają się na temat twojej marki i na jaką skalę oraz jednocześnie obserwować zachowania konkurencji.

Istnieją do tych czynności dedykowane narzędzia, takie jak przykładowo Brand24. Umożliwiają one także automatyczną analizę pozyskiwanych informacji. Otrzymujesz je każdego dnia na podstawie określonych fraz kluczowych. Jedną z takich fraz może być nazwa twojej marki. W ten sposób w momencie, gdy pojawi się nowy wpis czy opinia, gdzie zawarta w treści jest nazwa twojej marki, ty otrzymujesz o tym powiadomienie i możesz w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie zareagować. Ułatwia to również nawiązywanie relacji z klientami i obserwatorami twoich profili w mediach społecznościowych, gdyż określone narzędzia ułatwiają nie tylko odnajdywanie w sieci publicznych wątków, ale również zarządzanie nimi. Innymi słowy monitoring w biznesie wspiera kreowanie wizerunku marki i pozwala ocenić, jak firma jest postrzegana w sieci. Pomaga też odkryć potencjalne miejsca dalszego jej rozwoju.

Poniżej 4 powody, dla których warto stosować monitoring internetu:

1. Budowanie świadomości i wizerunku marki

Monitorowanie różnych mediów społecznościowych pozwala dotrzeć do miejsc, w których jest toczona dyskusja na twój temat. O tym, w jaki sposób promować swoją firmę w internecie pisaliśmy w artykule: Marketing w mediach społecznościowych: jak promować firmę w sieci i dlaczego warto to robić?

Mówiąc o swojej marce w miejscach, gdzie dociera mnóstwo osób zainteresowanych konkretną branżą wpływasz na to, że informacja o niej trafia do odpowiedniej grupy odbiorców i potencjalnych klientów. W tym celu może również się przydać marketing szeptany, o którym pisaliśmy w artykule: Marketing szeptany: co to jest i jak może skutecznie pomóc w zwiększeniu sprzedaży?

Monitoring internetu jest skutecznym sposobem na zwiększenie świadomości marki. Dzieje się to poprzez budowanie relacji z własną społecznością.

Social media, fora dyskusyjne i mnóstwo innych kanałów są miejscem, gdzie wielu ludzi dzieli się między sobą wieloma informacjami i opiniami na temat danych marek czy produktów. Dodając do tego możliwość prędkiego rozprzestrzeniania się informacji mogą spowodować kryzys wizerunkowy. Brak świadomości na ten temat i brak odpowiedniej reakcji może dodatkowo sprawić, że zacznie przybierać na sile. Co istotne, tego typu rzeczy mają głównie miejsce poza oficjalnym profilem, którym zarządza marka. W tym wypadku monitoring pomaga w odnalezieniu takich dyskusji i źródła negatywnych opinii, a szybka reakcja pozwala uniknąć ich rozpowszechniania.

2. Pozyskiwanie nowych klientów

Monitoring internetu daje możliwość dotarcia do potencjalnych klientów w odpowiednim czasie i nawiązania z nimi kontaktu. Taka metoda nosi również swoją nazwę: social selling.

Internet jest niewątpliwie miejscem, w którym wielu ludzi poszukuje rekomendacji czy opinii na temat danych produktów czy usług. W mediach społecznościowych często pojawiają się bezpośrednie pytania o polecaną firmę lub markę w danej dziedzinie. Dotarcie do tego rodzaju wątków lub wpisów pozwala zaprezentować własną ofertę osobą bezpośrednio zainteresowanym. W ten sposób pozyskujesz nowego klienta, nawiązując z nim kontakt i odpowiadając na jego potrzeby.

3. Obserwacja konkurencji

Monitoring Internetu, w tym mediów społecznościowych i obserwacja działań konkurencji jest szansą, by zdobyć wiedzę na temat swojego rynku. Może też stanowić pewne źródło inspiracji dla rozwoju firmy. Dotyczy to każdego biznesu.

Obserwacja branżowych rywali pozwala także poznać ich mocne i słabe strony. W ten sposób możesz uczyć się na błędach innych a nie popełniać swoich i odpowiednio wyciągać wnioski, które mogą okazać się istotne we wzmacnianiu pozycji rynkowej firmy.

Czego możesz się nauczyć prowadząc monitoring konkurencji?

 • rozpoznawać potencjalne zagrożenia,
 • unikać strat dzięki obserwacji błędów popełnianych przez konkurencję,
 • przewidywać działania konkurencji oraz ich szybkość reakcji,
 • oceniać skuteczność własnych działań w sieci

Tworzenie kampanii marketingowych to działania, mające na celu promocję marki. Monitoring Internetu pozwala na obserwację i analizę kampanii tworzonych przez innych, dzięki temu możesz nauczyć się przewidywać, które z działań są bardziej skuteczne a które mniej. Pozwala to uniknąć wielu kosztownych błędów. Będziesz mógł z większą pewnością inwestować w już sprawdzone metody i działania.

Monitoring internetu dostarcza wielu pomocnych narzędzi niezbędnych w obserwacji przebiegu kampanii marketingowych oraz ich efektów. W ten sposób możesz również obserwować i analizować odbiór społeczeństwa.

4. Monitoring internetu kluczem do lepszego poznania klienta i jego potrzeb

Biorąc pod uwagę, że internet stanowi ogromną przestrzeń do wyrażania opinii, monitorowanie mediów pozwala poznać punkt widzenia twojego potencjalnego klienta. W ten sposób poznajesz również jego zwyczaje i potrzeby. Pozyskane informacje mogą posłużyć ci do udoskonalenia produktu lub oferowanej usługi. Wsłuchiwanie się w potrzeby klientów pozwala lepiej dopasować ofertę uwzględniając ich oczekiwania. Stwarza to możliwość budowania zaufania w oczach klientów i sprzyja w pozyskiwaniu lojalnego grona odbiorców.

Obserwując i analizując odbiór społeczeństwa możesz dowiedzieć się:

 1. Czy ludzie chętnie udostępniają twoje treści?
 2. Jak internauci reagują na publikowane przez ciebie informacje?
 3. W których miejscach w sieci ludzie najczęściej wspominają o twojej marce?

Podsumowując, monitoring internetu to tak naprawdę podstawowe działanie w biznesie. Dzięki niemu możesz pozyskać wiele cennych informacji, które mogą posłużyć ci w rozwoju firmy czy dopasowaniu swojej oferty do potrzeb klienta. Możesz obserwować i uczyć się od konkurencji, a także jesteś na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami i trendami. Wiesz co o tobie mówią i możesz świadomie dbać o wizerunek swojej marki.

AdSense

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *